top of page

Fialka voňavá a silná

FIALKA / VIOLKA VONNÁ

 

Je jedna z mých nejmilovanějších bylinek. Je to takový malý voňavý posel jara. Miluju její vůni. Kdybych mohla, tak se v ní koupu .o)


Když začíná jaro, netrpělivě ji vyhlížím a moc se na ní těším. Na ty fialové koberce, které tě zastaví a donutí se k nim sehnout a přičichnout. Jsou tak křehké, ale svou vůní zároveň tak silné. Ne nadarmo byly v Řecku květinou zasvěcenou bohyni Afroditě. Dokonce se údajně z fialek, levandule, květů jabloně a řebříčku vařil nápoj lásky.Většinou kvetou jen krátce v průběhu března a dubna.


Květy i listy fialky jsou jedlé. Pokud si ji chceš nasbírat, doporučuji ti jít ráno za slunného počasí. Sbírej ji opatrně, ať nepoškodíš kořínky.Používá se k léčení i v kosmetice.

Obsahuje:

  • saponin - pomáhající ke snadnějšímu vykašlávání hlenů,

  • kyselinu salicylovou - látka s protirevmatickým a protizánětlivým účinkem, ale také důležitá složka v péči o problematickou a aknózní pleť,

  • sliz - ulevuje při chrapotu a zklidňuje dýchací cesty,

  • alkaloid violin

  • vápník, železo, vitaminy C a A

Čistí krev, posiluje imunitu, zevně se používá jako součást obkladů k léčení ekzémů.Její omamná vůně se využívala k výrobě parfému. Musím tě však zklamat, zpracováním pro naše účely např. sirup, pleťový olej atd., její vůně mizí. Ale našla jsem jedno řešení jak si pomoci tuto vůni získat zpátky. Díky úžasnému kurzu: Tvorba botanické vůně od Kateřiny Kloudové (Aroma ateliér), na kterém jsem byla. Tam jsem si vytvořila, konečně svůj milovaný fialkový parfém, za pomoci izolantů Alfa a Beta Ionone a dalších (https://www.aftelier.com/category-s/1835.htm) a úplně ho zbožňuji.


Já ti teď postupně ukážu postup na fialkový sirup a fialkové pleťové sérum. Z fialek můžeš vytvářet i fialkový cukr, bonbony nebo ocet. Ale klidně můžeš jen nasávat jejich vůni, nebo si dát pár květů do džbánku s vodou a vychutnávat si ji po douškách.
Comments


DSC06175_edited.jpg

Ahoj,
děkuji ti, že jsi tu...

Jmenuji se Katka a baví mě bylinky a focení. Chci ti ukázat jak můžeš jednoduše do svého života začlenit více těchto zázračných rostlin.

Přírodní péče 
pravidelně ve tvém emailu. 
Nenech si ujít nejnovější články. 

Děkuji za přihlášení.

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page