top of page

Klíčení semínek

Klíčení semínek je jedna z mnoha činností, která pomůže s jarní očistou těla. Většinou mě na ně přijde chuť už někdy brzo z jara.


Proč, ale o ni píšu až teď, je to, že klíčení můžeš klidně praktikovat ještě v těchto dnech. Spousta lidí zahrádku nemá a nemůže si dopřát kvalitní zelené listí, které teď všude vylézá.


Klíčky jsou výborným zdrojem vitamínů, bílkovin, ale také antioxidantů a enzymů. Pročišťují tělo, posilují a pomáhají k celkové odolnosti. Ale co hlavně. Velice dobře chutnají.


U nás doma nejraději baštíme klíčky ředkvičky, řeřichy, vojtěšky, pískavice a hrášku. Hrášek si osmažíme na trošce oleje a zobeme jen tak. Ostatní si sypeme na chléb, nebo do polévek či salátů.


Můj syn Votíšek má nejraději ředkvičky a vždycky se těší jak je nasypeme do klíčící sklenice a pozorujeme je jak rostou. Sype si je pak plnými hrstmi na chleba. Jednou o nich měl i projekt do školy .o)


Zásadní je, koupit si semínka na klíčení určená. Neberte jakákoliv. Nevíte jejich kvalitu a to jestli vůbec jsou při naklíčení jedlá. Neboť některá semínka mohou být po klíčení jedovatá. Jako třeba meloun honeydew. Já si kupuji semínka od sonnentor nebo probio. Mám je za ta léta již prověřená.


Jak a v čem semínka nechat klíčit?

Pro klíčení jsou určené speciální misky nebo sklenice. Ty si samozřejmě můžete i jednoduše vyrobit, ale takhle je to mnohem pohodlnější a pro oko hezčí. Pamatuji si, jak si moje teta nechávala klíčit řeřichu na tácku s namokřenou vatou. Já používám nakličovací misku a sklenice s odkapávacím táckem. Dříve jsem je koupila v Sonnentor, ale dnes už je nemají. Podobné koupíš zde nebo si vyber ve vyhledávačiNa nakličovací misku dáváš ty semínka, u kterých vznikne po zalití vodou takový rosol. Jedná se především o řeřichu, rukolu, chia. Toho se neboj. Je to normální. Semínka rozprostři po celém sítku a nech klíčit. První dva dny je nechávej spíše na tmavším místě. Důležité je, aby klíčky měly v mističce vždy vodu. Jakmile jim vyrostou kořínky, které uvidíš na spodní straně sítka, začni proplachovat a dávat čerstvou vodu. Po 6 - 8 dnech můžeš klíčky jíst. Řeřichu nechávám pak na okně a postupně odebírám.


Do nakličovací sklenice dáváš semínka typu ředkvička, hrášek, čočka, pískavice atd. Nejdříve semínka namoč a nech ve sklenici odpočívat alespoň přes noc. Další den vodu vylej a nech na tmavém místě. Další dny semínka vždy propláchni čerstvou vodou a můžeš je umístit na slušnější místo dnem vzhůru, aby přebytečná voda vytekla. Proto je ta sklenička se sítkem tak super, protože propláchneš, vyleješ a nemusíš řešit ztrátu semínek a přendávání. Takto postupuješ dokud semínka nenaklíčí. Za již 4-5 dní můžeš semínka používat. Pokud už jsou semínka dostatečně narostlá. Třeba u ředkvičky vidíš zřetelné kulaté lístečky. Můžeš je odebrat do mističky a dát do ledničky, kde pak vydrží déle. Co by tě mohlo překvapit je, že kořínky třeba u psané ředkvičky jsou takové "chlupaté" a připomíná to plíseň. Není tomu tak. To jsou jen drobné kořínky. Důležité je časté proplachování. Pokud bys však při přičichnutí cítila pach plísně, klíčky nejez. Ale nikdy semi to ještě nestalo.

Přeji dobrou chuť

Comments


DSC06175_edited.jpg

Ahoj,
děkuji ti, že jsi tu...

Jmenuji se Katka a baví mě bylinky a focení. Chci ti ukázat jak můžeš jednoduše do svého života začlenit více těchto zázračných rostlin.

Přírodní péče 
pravidelně ve tvém emailu. 
Nenech si ujít nejnovější články. 

Děkuji za přihlášení.

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page