top of page

Kartáčováním nejen k hladké pleti

suché kartáčování (Dry Brushing)

 

Jaro je tu! Dny se prodlužují, vzduch voní, ptáci zpívají a na zahradách a loukách vykukuji první květiny. Každý rok s příchodem jara jsem plná předsevzetí týkající se především péče o sebe sama. A tak jsem se rozhodla, že “půjdu s kůží na trh” a to doslova.


První článek nebude přímo hned o bylinkách, ale má to jeden prostý důvod. Aby nám tělo dobře fungovalo po celý rok, je potřeba ho důkladně na vše připravit.


S jarem se také začne hojně objevovat slovo "detox". Prostě "neotevřeš konzervu", aby to na tebe od někud (myšleno časopisy, sociální sítě atd.) nevykouklo. Existuje spousta možností detoxikace organismu, od stravy bez mléka, bez cukru, bez masa, půst a spoustu dalších věcí. A za mě je to teda pěkná fuška.


Nicméně je potřeba najít si to, co ti dělá dobře a s čím souhlasíš. Protože se za ty roky znám, vím, co mi dělá dobře. Především zjištění, že jak o sebe pečuješ v zimě, takový bude celý rok.


Jednu věc, kterou ti mohu vřele doporučit k detoxikaci organismu a kterou lehce zvládne každý a s bonusem hladké kůže, je kartáčování na sucho. Nejenže ucítíš výsledek na dotek, protože odrolíš svou suchou kůži, ale i uvnitř těla rozhýbeš metabolismus, rozproudíš tělní tekutiny - což je samozřejmě a především lymfa a stimuluješ krevní oběh.


Co to vlastně to suché kartáčování je?

Je to takové drbání kůže pomocí různě jemných či hrubých rukavic, kartáčů, ručníků, sisalu atd. Je to rituál existující již po věky. Jde o rituál krásy, který využívaly ženy již ve starém Egyptě. Na suché kartáčování narazíte tak v arjuvédě a tradiční čínské medicíně.


Staří Egypťané byli průkopníky mimořádných rituálů krásy. Říkalo se, že používali techniku suchého kartáčování těla sahající tisíce let zpátky. Používali peeling s přírodními enzymy z kyselého mléka a vína pro jemnou a pružnou pokožku.


V indické ajurvédě, která je stará přes 5000 let, používali suché kartáčování, zvané garshana (vyslov gar-shun-uh) ke stimulaci krevního oběhu a průtoku krve. Garshana se tradičně prováděla pomocí rukavic ze surového hedvábí nebo lnu.


V tradiční čínské kultuře se pro suché kartáčování používá sušená vlákna tykve zvaná hedvábná squash, běžně známá jako lufa. Ta se používala buď samotná nebo ve směsi se sezamovým olejem.


Staří Řekové a Římané používali pro mě nejméně sympatický strigil (bronzový nástroj se zakřivenou čepelí) spolu s olivovým olejem. Což jim pomáhalo k odstranění špíny, potu a oleje před koupáním. No, jsem ráda, že žiju v této době.Jak na to?

- je opravdu nutné, aby pokožka byla suchá. Pokud bude vlhká, nebude to fungovat.

- začni od kotníků a postupujte nahoru, vždy směrem k srdci. Dělej dlouhé tahy, každou oblast projdi 2-3krát. Jakmile se dostaneš na břicho (uf, uf má nejhorší oblast), kartáčuj tuto oblast ve směru hodinových ručiček. Moc netlač, ať tě to nebolí. Nikdy by to nemělo bolet! Vždy kartáčuj směrem k srdci. Za všech okolností! Podporuješ tak nejlépe tok lymfy.

- všude se doporučuje dát si studenou sprchu, abyste odstranili suchou pokožku ale! Nevím jak ty, ale já hned do studené sprchy nevlezu - to by mě zabilo. Takže začínám trochu teplejší a snižuji teplotu. PS: příliš horká by mohla podráždit pokožku

- no a pak už zbývá usušit a promazat se voňavým olejem na zvlhčení pokožky.


Suché kartáčování je opravdu jednoduchý proces a nemělo by trvat déle než 3-5 minut. Doporučuje se 1-2krát týdně. U citlivé pokožky, může stačit kartáčování každé 1-2 týdny.


Zásadní je, nikdy nekartáčuj, pokud máš kožní problémy, jako je ekzém nebo jakékoli otevřené rány. Poslouchej své tělo. Jo a samozřejmě pokud si chceš udržet opálení, tak také nekartáčuju, že jo - to dá rozum.

A údržba nutná - kartáč je třeba jednou za 2-3 použití umýt mýdlovou vodou a pak také vyměnit. Cca za 12 měsíců se štětiny opotřebují a nebudou tak účinné.


 

Kde např. koupit:

- můj je z české firmy, jelikož chci český trh a přírodu podporovat
Jak dále podpořit detox těla, tentokrát za pomocí mých oblíbených bylinek najdeš v dalším článku.

Comments


DSC06175_edited.jpg

Ahoj,
děkuji ti, že jsi tu...

Jmenuji se Katka a baví mě bylinky a focení. Chci ti ukázat jak můžeš jednoduše do svého života začlenit více těchto zázračných rostlin.

Přírodní péče 
pravidelně ve tvém emailu. 
Nenech si ujít nejnovější články. 

Děkuji za přihlášení.

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page